ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı Nasıl Hizmetler Sunar?

Güncelleme Tarihi: 14/06/2017

 
  • Uyuşturucu madde kullandığını beyan eden kişilere ihtiyaçlarına göre gerekli bilgileri vererek tedavileri için kişileri en uygun merkeze yönlendirir.
  • Uyuşturucu maddeyi bırakma konusunda kararsız olan kişilerle motivasyonel görüşme yaprak tedavi olmaları yönünde motive eder.
  • Yakınının uyuşturucu kullandığını ifade eden ailelerden kullanılan uyuşturucu madde hakkında bilgi alır. Maddenin özellikleri ve kişi üzerindeki etkileri konusunda aileye bilgi verir, uyuşturucu madde kullanan bireyin yaşına göre nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda aileye yardımcı olur.
  • Bağımlılık süreci ve tedavi hakkında aileye genel bilgi verilerek ailenin de bu süreçte destek almasının önemli olduğunu anlatır ve ilgili birimlerden destek almaları sağlanır. 
  • Arayan kişi veya yakını öğrenci ise; tedavi öncesi, tedavi süreci ve sonrasında okul veya sosyal hayatının düzenlenmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verir, varsa kendi okuluyla yoksa en yakın rehberlik servisi bulunan okulla irtibata geçmesi sağlanır.
  • Yakınlarının (öğrencisi, çocuğu, eşi, komşusu vb.) madde kullanımından şüphe duyan kişilere madde kullanımında görülebilecek davranış değişiklikleri, duygu durumu değişiklikleri ve fiziksel değişiklikler hakkında bilgi verir.
  • Madde kullanımı olan kişilerde yaşanabilecek süreçler (şiddet, gasp, istismar vb.) konusunda bilgilendirme yapar. Konu hakkında başvurabilecekleri diğer kurumlar (Emniyet Müdürlükleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Şubesi / Birimi, belediyeler) hakkında da bilgilendirme yapar.
  • Tedavi sürecinde olan kişilere gerekli desteği vererek, bağımlılık hastalığının tedavi edilebilirliği hakkında bilgi verir, motivasyonel görüşme yapar.